Pałacyk Oborskich prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną zarówno w budynku Muzeum jak też na terenie miasta. Skierowana jest ona do osób w każdym wieku, do dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych, do dorosłych.
Proponujemy zajęcia oraz warsztaty edukacyjne dla grup zorganizowanych związane z prezentowanymi wystawami muzealnym, wzbogacane o elementy interaktywne, manualne. Dzięki nim Muzeum jest miejscem interesującym, przystępnym oraz przyjaznym dla każdego.
Pałacyk Oborskich realizuje także cyklicznie rodzinne warsztaty związane z historią miasta czy zabytkami znajdującymi się w zbiorach Muzeum.
Dla starszych proponujemy zwiedzanie wystaw muzealnych z przewodnikiem oraz poznawanie naszego miasta z pracownikami Muzeum (np. spacery po mieleckim cmentarzu parafialnym).
Czy historia wag i żelazek może być ciekawa oraz przystępna dla dzieci oraz młodzieży?
Oczywiście, że tak.
W jaki sposób?
Ekspozycja została zaaranżowana w sposób przystępny dla dzieci i młodzieży.
W każdej z sal znajdują się ręcznie malowane bajkowe ilustracje nawiązujące do tematyki ekspozycji i jednocześnie zachęcające dzieci do aktywności oraz konkretnych zadań do wykonania. Policzenie ile wag znajduje się w sali lub odgadnięcie jak wygląda dawna palka, to wcale nie taka prosta sprawa.
Eksponaty zostały zaaranżowane w sposób niezwykle interesujący i intrygujący. Dzieci mogą poznać nieznane często dla siebie przedmioty i sposób ich wykorzystania w codziennym życiu przed laty.
Specjalna strefa odpoczynku daje wytchnienie dla maluchów podczas zwiedzania, które na pewno dostarczy im wielu bodźców.
Wystawa zachwyca także ciekawym doborem koloru ścian i projektów graficznych, co pokazuje nowe trendy we współczesnym muzealnictwie.
Ponadto ekspozycja wzbogacona jest o liczne multimedia wykorzystujące oryginalne materiały archiwalne z epoki oraz stare fotografie.
Wagi. Żelazka. Dlaczego waga waży, a żelazko prasuje...
- oprowadzanie dla grup zorganizowanych z przewodnikiem
Oprowadzanie wraz z przewodnikiem po czasowej wystawie dla grup zorganizowanych. Obligatoryjna, wcześniejsza telefoniczna rezerwacja terminu.
Nie zabraknie licznych ciekawostek, interesujących historii związanych z prezentowanymi eksponatami, multimediów i zagadek.
Dzieje wag i żelazek to przestrzeń do wielu fascynujących opowieści, które poznają uczestnicy zwiedzania. Przewodnik zwróci uwagę na nieznane zasady działania eksponatów, różne niuanse i anegdoty.
Koszt:
dzieci (do 7 lat) - bezpłatnie
dzieci (powyżej 7 lat) - 7 zł/osoba
dorośli - 12 zł/osoba
emeryci i renciści - 7 zł/osoba
Zapraszamy do kontaktu i zwiedzania!
Zapisy oraz szczegółowe informacje
tel: 17 787 4984
lub
Wagi. Żelazka. Dlaczego waga waży, a żelazko prasuje...
warsztaty dla dzieci i młodzieży
Plan warsztatów:
1.
Dzieci zobaczą specjalnie wybrane na poczet warsztatów eksponaty z bliska i poznają ich działanie.
Jak waży dawna waga? Czym jest dusza w żelazku?
Wszystkiego tego i wiele więcej dowiedzą się podczas zajęć.
Młodzież zapraszamy do oglądania specjalnie przygotowanego filmu edukacyjnego na temat historii wag i miar na przestrzeni dziejów.
2.
Wraz z prowadzącą zajęcia uczestnicy zwiedzą wystawę. Dowiedzą się wiele ciekawostek i interesujcąych anegdot na temat samych eksponatów, ale i historii wag oraz żelazek. Będzie zabawnie, intrygująco i bez nudy!
3.
Dodatkowo dzieci lub młodzież otrzymują spersonalizowane karty pracy, dostosowanej do swojej grupy wiekowej pełne ciekawostek, łamigłówek, kolorowanek lub rebusów nawiązujących do tematyki wystawy, które zabiorą do swoich domów.
Warsztaty dla dzieci oraz młodzieży prowadzone są do 18 października 2025 roku.
Odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00.
Ilość terminów mocno ograniczona. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń!
Koszt:
dzieci i młodzież - 10 zł/osoba
Zapisy oraz szczegółowe informacje
tel: 17 787 4984
lub